Washington Post Analizi: Erdoğan’a ‘Sultan Çıplak’ Diyen Kimse Kalmadı

Washington Post’ta Anthony Faiola tarafından yazılan analizde “döviz krizinin üzerine benzin döken” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğunu kaybetme tehlikesi yaşadığı iddia edildi. Analizde, marketlerdeki fiyatların neredeyse her gün değiştiği, alım gücü gün be gün düşen halkın ayın sonunu getiremediği ve ekonomi uzmanlarının durumdan Erdoğan’ı sorumlu gördüğü aktarıldı.

Faiola yazısında “Otokrat Erdoğan, fiilen finansal ortodoksiye savaş açtı, ekonomistler tam tersini yapması gerektiğini söylerken faizleri düşürerek döviz krizi yangınının üzerine benzin döktü. Ekonomi okuduğunu iddia eden Erdoğan, en iyisini bildiğini söylüyor. Türklerden sabırlı olmalarını istiyor.” ifadelerine yer verdi.

Ankara’daki bir sokak esnafının da New York Times’a verdiği “Bence dünyanın sonu geliyor” demecinin de anımsatıldığı yazıda,  Erdoğan’ın Mart 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden alması ve yerine “faiz neden, enflasyon sonuç” çizgisindeki Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu getirmesiyle Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin daha da hızlandığı vurgusu yapıldı.

Yazıda, eleştirmenlere göre, kendisini sorgulayan hükümet yetkililerini görevden alan Erdoğan’ın çevresinde kendisine hep “Evet” diyen kişiler olduğu öne sürüldü. Erdoğan’ın Merkez Bankası’ndaki “özgür düşünen” bazı yetkilileri görevden almasının, uzmanların Cumhurbaşkanı’nın kulağına “Sultan çıplak” diyen kimse kalmadığını düşünmesine yol açtığı ifade edilirken, Erdoğan’ın finansal çılgınlıkları nedeniyle, koltuğunu kaybedebileceğini düşünmeye başladığı aktarıldı.

Arjantin’de 2001 yılında yaşanan yıkıcı ekonomik krizle bir karşılaştırma yapan Faiola analizinde “2001’deki yıkıcı döviz çöküşü ve borç krizinde, iki haftada beş devlet başkanı değiştiren Arjantinlilere sorun. Türkiye henüz o noktada değil. Bunun, daha yönetilebilir dış borç gibi bir dizi nedeni var. Yine de Erdoğan gibi otoriter liderler sürekli olarak ekonomik kaos ortamında koltuğu kaybeder.” sözlerine yer verildi.