Cizre’de Kayyuma Bakmak Gözaltı Gerekçesi

Cizre Belediyesi kayyumu ve kaymakam Mehmet Tunç’un aracı geçtiği sırada yolda yürüyen HDP ilçe yöneticisi Botan Em gözaltına alındı.

Botan Em, dün sabah saatlerinde Cizre’nin en işlek caddesi olan Orhan Doğan Caddesi’nde yürürken Cizre Kaymakamlığı önünde polislerin, ellerinde otomatik silahlarla yolun kenarında beklediğini gördü. Ne olduğunu anlamak için polislere baktığı sırada kayyumun araç konvoyunun geçtiğini fark eden Botan Em, kaldırımdan yürümeye devam etti.

Kaymakamlık binasından yaklaşık 100 metre uzaklaştıktan sonra arkasından gelen kalabalığı fark eden Em “Ne olduğunu anlamadan çok sayıda özel harekat polisleri beni tuttu. Biri beni tuttu, diğeri silahını bana doğrulttu, bir başkası da hemen üzerimi aradı ve kimliğimi aldı. Beni itekleyerek kaymakamlık binasının önüne kadar götürdüler. Ne olduğunu sorduğum zaman ise bana, ‘Konvoya neden baktın?’ dediler. ‘Şüpheli’ sıfatıyla alındım ve zorla akrep tipi zırhlı araca bindirildim” dedi.

Konvoya Bakmak Yasak

HDP ilçe yöneticisi Botan Em (25), “konvoya baktığı” gerekçesiyle özel harekat polisleri tarafından gözaltına alındı. Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Em, polisler tarafından kendisine büyük bir suç işlemiş gibi davranıldığını söyledi:

“Bir süre bekletildikten sonra başka bir ekip geldi ve bu sefer beni ural tipi zırhlı araca bindirdiler. Beni Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler. Üst araması yaptılar. Kim olduğumu, ne iş yaptığımı, kayyumun konvoyunun geçtiği yerde neden yürüdüğümü ve neden ona baktığımı sordular. Benim her gün kullandığım ve geçtiğim bir yol olduğunu anlattım. Cizre halkı oradan yürüyor. İlçe merkezidir dedim.”

Herkese Düşman Gözüyle Bakılıyor

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Botan Em şunları söyledi:

“Artık öyle bir hale gelmiş ki bir insan normal yolunda yürürken araca baktığı zaman bile şüpheli durumuna düşüyor. Bu kentteki herkese düşman gözüyle bakıp öyle muamele yapıyorlar. Kayyum sözde belediye başkanıdır, fakat biz yurttaşlara düşman gözüyle bakıyor. Bu sadece benim şahsıma özel bir şey değil bütün yurttaşlara aynı şekilde davranıyorlar.”

Botan Em, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.