Anarşist Berşan Erdoğan’a Polis Tehdidi

Ankara’da polisin kaçırma ve ajanlık dayatması sistematik bir hal alırken, buna bir yenisi daha eklendi.

Berşan Erdoğan polisin sık sık buna benzer dayatma ve tacizine uğradığını, bunun son zamanlarda sistematik bir hal aldığını söylüyor. Ayrıca Kürt kimliğinin de bunda önemli bir gerekçe olduğunu, devletin Kürt gençlerine ve devrimcilere yönelik ajanlık dayatması, tehdit ve kaçırma girişimlerinin geçmişten beri hep var olduğunu dile getiriyor. 2 yıldır polisler tarafından tehdit edilip ajanlık dayatmasına maruz kalan Berşan Erdoğan, kendisini tehdit eden polisin telefon konuşmasını kayıt altına aldı.

Erdoğan’ı arayan polis ile arasındaki diyalog şöyle:

Erdoğan: “(…) Ne konuda bana yardımcı olacaksın sen?

Polis: Sen ne konuda istersen o konuda yardımcı olacağım sana. Benim de yardımcı olmanı istediğim konular var. Sen de o konularda bana yardımcı ol.

Erdoğan: Ben senden yardım istemiyorum.

Polis: Ben istiyorum.

Erdoğan: Gerek yok. Ben sana ne yardım edeceğim. 

Polis: Bilmediğin şeyler var.

Erdoğan: Bildiğim çok şey var.

Polis: O zaman görüşürüz kardeş.

Erdoğan: Görüşmeyelim mümkünse. 

Polis: Görüşeceğimiz günler olursa o zaman böyle konuşma bana. Sana bunları hatırlatacağım. Sen ne yaptığını çok iyi biliyorsun. 

Erdoğan: Benim yaptığım bir şey yok.

Polis: Biz senin ne yaptığını çok iyi biliyoruz. İnsan gibi arıyorum seni, konuşalım diyorum. Telefonda değil, yüz yüze konuşalım. Belki yanlış noktadasındır. Yanlış yapıyorsun.”

“Ben yıllardır Ankara’da yaşayan sisteme muhalif işçi bir Kürt genciyim” diyen Erdoğan, “Bunca yıldır nerede bir adaletsizlik görsem daima ezilenlerin yanında yerimi aldım. Örgütlü mücadele veriyorum diye tehditler son zamanlarda daha da sıklaşmaya başladı. Bir devrimci anarşist olarak mücadele ediyorum. En son Enes Kara için sokağa çıkmıştım. O eylemden bir gün sonra bir polis beni arayarak tehditler savurdu. Ona bilgi vermezsem bu kadar yumuşak davranmayacağını ve farklı şekillerde karşıma çıkacağını söyledi.” diye konuştu. Telefonda yapılan ajanlık tekliflerini reddettiğinde ise tehdit edilen Erdoğan, “Ben bu tehditlere boyun eğmedim, eğmem” dedi.