Diyarbakır Esnafı Zamlara Karşı “Soygun Var” Yazısı Astı

Diyarbakır esnafı, iş yerlerinin camlarına “Soygun Var” yazısı asarak yüksek elektrik faturalarına tepki gösteriyor.

Yeni Yaşam Gazetesinin haberine göre Bingöl’de elektrik faturalarına yapılan zamlara karşı bir iş yerinin camına “Soygun Var!” yazısı asılmasının ardından, Diyarbakır’da da bazı esnaf benzer yazıları dükkanlarının camlarına asmaya başladı. Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semtindeki esnaf, iş yerlerinin camına “Soygun var! TEDAŞ zulmüne hayır” yazısıyla yüksek elektrik faturalarına tepki gösteriyor.

Telefon satışı yapan esnaflardan Davud Karakuzu, elektrik faturasının bin 150 TL’ye yükselmesine tepki gösterdi. Buna tepki amaçlı iş yerinin camına söz konusu yazıyı astığını aktaran Karakuzu, Ocak ayı zammının yansıtılmasıyla birlikte daha yüksek faturalar geleceğini kaydetti. Karakuzu, birçok kez yüksek faturalara boyun eğdiklerini ancak bundan sonra boyun eğmeyeceklerini belirterek, “Yani bir insanın yaşam sınırı vardır. O sınırın üstünde daha fazla yaşayamaz. Esnaf komple kepenk indirebilir. Uzak değil. İş yok” diye konuştu.

Kazandıklarının sadece masraflarını karşılamaya yettiğini belirten Karakuruz, “Toplumsal mutabakat olmadığı sürece hiç kimse bu gidişata dur diyemez. İnsaf biraz. Monarşik bir düzende yaşıyoruz. Eskiye nazaran fazla kazanamıyoruz. Aylık 4 bin TL karımız varsa bunun bin 150 TL’si elektriğe gitti. 2 bin TL personel, bin TL yemek. Elde kaldı sıfır. Yani ayı sıfırla götürüyoruz. Aldığımız cihazın yerini dolduramıyoruz. Esnaf olarak mağduruz. Konuşan kişi çok ama çözüm yok. Önemli olan çözümü bulmaktır” dedi.

İş yerine astığı yazıyla yüksek faturalara tepkisini gösteren bir başka esnaf Şiyar Göktimur ise faturalarının sürekli katlandığını söyledi. Göktimur, “2021 Aralık-Kasım faturalarımız 500-600 TL iken bugün faturalarımız 2 bin-3 bin TL oldu” dedi. TÜİK ve enflasyon verileriyle yüksek zamların üstünün örtülmeye çalışıldığını söyleyen Göktimur, “Eskiden kazanabiliyorduk ama artık kazanamıyoruz. Çünkü 5’i devletin 1’i bizim. Kirası, stopajı, vergisi… Sadece elektrik de değil, sigorta ücretleri de geçen ay 900 TL iken bu ay bin 600- bin 700 TL’ye çıktı. Personel maaşı yine öyle. Bu tabii ki emekçi arkadaşlarımızın hakkıdır. Ama masraflarımız çok fazla arttığı zaman da bunları karşılayamıyoruz. İş yerlerini kapatma noktasına gelmekteyiz” şeklinde konuştu.