Fatma Şahin Şiddeti İzledi, Görmedi!

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, geçtiğimiz Aralık ayında İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Ahmet Demir’e kameralar önünde saldırmıştı. Saldırı büyük tepki çekerken, olay anında orada bulunan ve tepkisiz kalan Antep’in Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de eleştirilmişti.

Tepkiler üzerine Habertürk’teki işinden istifa edip “özür dileyen” Sarıkaya, saldırının üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra işine geri dönmüştü.

A Haber ekranlarında yayınlanan Melih Altınok ile Sebep Sonuç programında saldırı snına dair konuşan Fatma Şahin, Sarıkaya’nın İHA muhabiri Ahmet Demir’e şiddet uyguladığını görmediğini iddia ederek, Görsem kesinlikle müdahale ederdim” şeklinde ifadeler sarf etti. Şahin şiddete tepkisiz kalmasını şu sözlerle gerekçelendirdi:

Ben yayına geç kalmıştım. Gelir gelmez oturdum. Sizin monitörünüz bu dendi ve oturduk. 40 dakikam vardı ve tek amacım bu programı nasıl verimli geçirebilirimdi. Bana dediler ekrana bakacaksınız ama arkadan bir sesler geliyordu. Muharrem Sarıkaya “sistem çöktü” diyor. Ana monitörden bana dediler ki “Başkanım sistem çöktü buradan yöneteceğiz yayını.
Ben çaprazdaki kamerama bakıyordum. Canlı yayındayız ve doğru yönetmek zorundayım diyordum kendime. 40 dakika sürdü program. Rejideki kız bana dedi ki “Siz olmasaydınız bu programı yapamazdık. Teşekkür ederiz, sizi seviyoruz.” Ben de ona “Ben de sizi seviyorum” dedim. Ama bu cümle farklı yere çekildi. Ben kendime göre sistem çöktü ve canlı yayın berbat olabilir diye üzülmüştüm.Ben bu olayı görseydim “Ne oluyor napıyorsunuz?” derdim. Bir televizyoncu beni çok iyi anlayabilir. Ben bu olayı görsem kesinlikle müdahale ederdim.

Ancak Fatma Şahin, aynı olaya dair yaptığı başka bir açıklamada daha önce, “Tüm çalışanlara karşı bir saygısızlık olacağından yayına devam etmek için büyük çaba gösterdim” diye konuşmuştu. Şahin 19 Aralık günü gerçekleşen saldırıdan bir gün sonra yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

…Habertürk TV’de konuk olduğum bir canlı yayında maalesef son derece nahoş bir durum yaşandı. Yayının başından itibaren yaşanan teknik aksaklıklar Muharrem Sarıkaya’nın çalışan tekniker arkadaşa asla kabul edilemez bir müdahalesiyle devam etti. Kargaşanın daha da büyümemesi için büyük bir gayretle yayına devam etmeye çalıştım. İlk kez böyle bir olayla karşılaştım ve üzüntümü şu an da tarif etmeme imkân yok…