82 Yaşındaki Hasta Tutsak Ölüme Terk Ediliyor

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nden İzmir Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’ne 2 ay önce isteği dışında sevk edilen, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) “Ağır hasta tutuklu” listesinde yer alan 82 yaşındaki Sıddık Güler’in durumu her geçen gün ağırlaşıyor.

Ramazan Bayram’ı dolayısıyla Sıddık Güler’in ailesi dün cezaevinde açık görüş gerçekleştirdi. Birçok hastalığı olan ve tedavi edilmeyen, yaşı nedeniyle de durumu ağırlaşan Sıddık Güler’in görüşüne giden kızı Ayşe Güler, görüş esnasında yaşananları ve babasının paylaşımlarını Mezopotamya Ajansı’na anlattı. Güler, babasının görüşmeci kısmına duvarlara tutunarak geldiğini belirterek, “havalandırmaya çıktığında, tek başına yürümekte zorluk çektiğini, ayakta duramadığını aktardı.

“Görüş sırasında konuşmakta zorlandı”

Ayşe Güler, tek başına yaşamını idame edemeyen babasının 40 gündür sürgün edildiği cezaevinde, 3 kişilik koğuşta tek başına tutulduğunu söyledi. Ayşe Güler, Menemen Cezaevi’ne gönderilen babasının henüz tedavisine de başlanılmadığını ifade etti. Sıddık Güler’in kızı, babasının uzun süre tek başına kalmasından kaynaklı artık diyalog kurmakta zorluk yaşadığını ve görüş sırasında konuşmakta zorluk çektiğini belirtti. Güler, aynı zamanda babasında son süreçte başlayan ve hızla artan unutkanlığının da devam ettiğini kaydetti.

Güler, babasının görüşmeci kısmına duvarlara tutunarak geldiğini ifade etti. Babasının içme suyunu satın almak zorunda olduğunu ve bu nedenle ailenin gönderdiği paranın kısa sürede tükendiğini aktaran Güler, babasının daha önce İskenderun Cezaevi’nde iki kez Covid-19 geçirdiğini hatırlattı.

Sıddık Güler, görüşmede kızına havalandırmaya çıktığında, tek başına yürümekte zorluk çektiğini, ayakta duramadığını aktardı. Güler, ayrıca tek olmasından kaynaklı uzayan saçlarını hasta olmasına rağmen tek başına kesmek zorunda kaldı.

Cezaevine sürgün edildiğinden bu yana henüz avukat görüşmesinin gerçekleşmediğini paylaşan kızı Güler, duyarlılık çağrısında bulundu.