Financial Times Analizi: “Muhalefet Bir Şampiyon Arıyor”

Financial Times (FT), kapsamlı bir analiz hazırlayarak muhalefetin gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerde Erdoğan’ın karşısına çıkacak muhalefet adayına dair öngörülerde bulundu.

“Erdoğan’ı yenmek: Türkiye’de muhalefet bir şampiyon arıyor” başlıklı analizde, muhalefetin cumhurbaşkanı adayını açıklamakta gecikmesinin, elindeki en iyi fırsatı yitirmesine sebep olabileceği belirtildi.

Kılıçdaroğlu’nun 2010’dan beri CHP’yi yönettiğine ve Erdoğan’a karşı arka arkaya mağlubiyetler aldığına dikkat çekilen FT analizinde, 2019’daki yerel seçimlerde zafer elde etmesi ve 20 yıl boyunca hem başbakan hem de cumhurbaşkanı olarak iktidardaki Erdoğan’a karşı bir ittifak oluşturmasının en büyük başarısı olduğuna dikkat çekildi.

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş ile birlikte Türkiye’nin bir arabulucu olarak NATO ülkeleri gözünde önemini artırdığına ve Erdoğan’ın bu fırsatı kullandığına değinilen analizde, “Mart ayında Erdoğan anketlerde ufak bir artış gördü fakat bunun gerilediğine dair işaretler var” yorumuna yer verildi.

FT yazarı Laura Pitel ile görüşen muhalefetten bir yetkilinin ise, “Eğer bana geçen yıl sorsaydınız, bu seçimde zafer çantada, Erdoğan kaybedecek derdim fakat şimdi bu konudan daha az eminim” sözleri dikkat çekti.

Muhalefet kanadında en büyük endişenin Kılıçdaroğlu’nun kendisini Erdoğan karşısında aday göstermesi ve Erdoğan’ın onu “canlı canlı yemesi” olduğu aktarılırken, 5 ittifak partisinden üst düzey bir yetkili, “Kılıçdaroğlu, aday olmaya can atıyor. En iyi cumhurbaşkanı olacağına kuşkum yok fakat o kazanma ihtimali en düşük olanı” dedi.

Analizde 2014 yılında Erdoğan’ın 13 puanlık bir farkla kazandığı belirtilirken yapılan anketlerde Erdoğan karşısında kafa kafaya yarışabilecek iki potansiyel aday olduğu da belirtildi. Financial Times, bunların Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu olduğunu aktardı. Yavaş’ın muhafazakar ve milliyetçi olduğunu fakat aynı zamanda deneyimli olduğuna da dikkat çekilirken İmamoğlu’nun da öne çıktığı belirtildi.

Fakat İmamoğlu’nun Erdoğan’ın yarattığı cumhurbaşkanlığı sisteminin rafa kaldırmak için “çok hırslı” olduğuna dair yorumlar yapıldı. Muhalefetteki küçük partilerden birinin üst düzey yetkilisi, “O yeni bir Tayyip Erdoğan olabilir. Kimse bunu istemez. Bir kez o role geldiğinde ve bütün o güçle istediğini yapabilirsin” yorumunu yaptı.

FT’ye konuşan ve İmamoğlu’na yakınlığıyla bilinen bir yetkili ise, “Erdoğan ile tek benzerliği Karadenizli olması ve gençken futbol oynaması. Bu ikisi haricinde hiçbir ortak noktaları yok” dedi.

Mansur Yavaş’ın da aday adayı olarak öne çıktığı belirtilirken, Yavaş’a HDP tabanının sıcak bakmayacağı da belirtildi.

FT analizinde, “Sistemi değiştirmek için muhalefet kazanmalı ve birçok insan çok büyük farkla kazanması gerektiğini söylüyor ki seçim sonrasında karmaşık senaryolar olmasın” yorumu yapılırken, gazeteye konuşan Batılı bir diplomat, “Erdoğan seçimi kaybederse görevi bırakacağı kesin değil. Hele ki seçim sonuçları yakın olursa çok endişe verici olabilir” dedi.

Gazeteye konuşan üst düzey bir İYİP yetkilisi, Akşener’in Erdoğan’ı ilk turda kolayca yenebilecek ve bir ikinci tura kalmadan zafer elde edebilecek bir aday aradığını aktardı. FT ise Akşener’in İmamoğlu’na destek verebileceğine dair işaretler olduğu yorumunu yaptı. 

Financial Times’ın makalesinde HDP’ye de geniş yer ayrıldı. Makalede, “Aday belirlerken en önemli detay, Türkiye’nin en büyük Kürt partisinden onay almak olmalı. Seçimlerde yüzde 12 oy alması beklenen parti şu an bir ittifakın içinde değil. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş arasında Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu HDP tabanına daha yakın” yorumu da yer aldı. Mansur Yavaş’ın ise milliyetçi geçmişinin HDP tabanından karşılık göremeyeceği belirtildi.