Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nden Konseri Yasaklanan Sanatçılara Davet

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, geçtiğimiz günlerde konserleri AKP’li belediyeler ya da mülki idare amirleri tarafından yasaklanan sanatçıları 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne davet etti.

Gazete Duvar’dan Ardıl Batmaz’ın haberine göre, Tertip Komitesi’nin açıklaması öncesi konuşan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Süreç içinde Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında çeşitli farklılıklara, dillere karşı sanat emekçisi arkadaşlarımıza yönelik yasaklara karşı; bizler Dersim’in demokratik kitle örgütleriyle birlikte burada onlara bir sahnelerinin olduğunu göstermek, dayanışmayı büyütmek adına kendilerine bir çağrımız olacak” diye konuştu.

Dersim’de 21 Temmuz’da gerçekleşecek festivale, konserleri yasaklanan tüm sanatçıları davet eden Maçoğlu, “Dersim’de bir evlerinin olduğunu göstermek ve önümüzdeki süreçte de dayanışmayı büyütmek adına Temmuz’un 21’inde başlayacak festivalimize davet ediyoruz.” dedi.

Maçoğlu’nun ardından Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi adına açıklamayı okuyan Dersim Dernekleri Federasyonu’ndan (DEDEF) Şengül Dalmış yaptığı konuşmada, “Biz Munzur kültür ve doğa festivali bileşenleri olarak Anadolu’daki kültürel çeşitliliği, çok dilliliği yaşatılması gereken bir zenginlik olarak görüyoruz. Bu anlayıştan ötürü son günlerde sanata ve sanatçılara yönelik artan yasaklamalara karşı bir çağrıda bulunarak, konserleri yasaklanan tüm sanatçı dostlarımızı 20.’sini düzenleyeceğimiz Munzur kültür ve doğa festivalinde ağırlamak, Dersim halkı ve dostları ile buluşturmak istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin birincisinin yasaklandığını, o dönem birçok sanatçı ve aydının yasağı tanımayarak Dersim halkıyla dayanışma için Dersim’e geldiğini hatırlatan Dalmış, “Şimdi de sanata ve sanatçıya karşı geliştirilen bu yasaklara karşı, sesimizi büyütmek, türkülerimizi hep bir ağızdan daha güçlü söylemek için kendilerini festivalimize biz davet ediyoruz”  dedi.