Lavrov: “Rusya ile Batı Arasına Demir Perde İndi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makei’yle Minsk’te görüşmesi sonrası yaptığı basın toplantısında Soğuk Savaş döneminde kullanılan “Demir Perde” ifadelerine yer verdi.

AFP’nin RT’den aktardığı habere göre Lavrov, “Şunu söyleyebilirim ki bundan sonra ne Amerikalılara ne de AB’ye güveneceğiz. Kritik sektörlerde onlara bağımlı kalmamak için gereken her şeyi yapacağız. Yılda iki kez gerçekleşen zirveler, Rus hükümeti ve Avrupa Komisyonu toplantıları, ‘yol haritası’nın oluşturulduğu ortak alanlar, sektörel diyaloglar… Hepsi… Artık bu ilişkiler yok. Rusya ve Batı arasına ‘demir perde’ indi” diye konuştu.

Lavrov’un bu sözlerini Belarus Dışişleri Bakanı Makei ise “Demir perdeyi şimdi Batılılar kendileri dikiyor” diye teyit ederken, Polonya-Belarus sınırı boyunca kurulan bariyerlere atıfta bulunduğunu belirtti.

Demir Perde, ABD öncülüğündeki NATO ile SSCB’nin başını çektiği Varşova Paktı arasında İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği 1945 yılından Soğuk Savaş’ın sonu olan 1991 yılına kadar Avrupa’yı fiilen ikiye bölen ideolojik çatışma alanlarını ve fiziksel sınırları tanımlıyor. Demir Perde tanımı ilk kez 1946’da dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından ABD’nin Missouri eyaletinde katıldığı bir toplantıda kullanılmıştı. Churchill, Doğu Avrupa’da SSCB güdümünde kurulan sosyalist yönetimlere atfen “kıtaya demir perde indi” demişti.