Deniz Poyraz Davası’nda İkinci Duruşma Bugün

Duruşma öncesi kadınlar İzmir Bayraklı Adliyesi’nden seslendi:  ‘Katillere boyun eğmeyeceğiz, Deniz’e sözümüz, mücadeleyi büyüteceğiz’

Geçtiğimiz yıl 17 Haziran’da devletin korumasındaki tetikçi Onur Gencer tarafından katledilen Deniz Poyraz davasında 2’nci duruşma İzmir Bayraklı Adliyesi 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek. Duruşma öncesi İzmir Kadın Platformu’ndan kadınlar adliye önünde açıklama yaptı. “Deniz Poyraz isyanımızdır. Davanın takipçisiyiz” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar, sık sık “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Deniz’e sözümüz barış gelecek” ve “Deniz Poyraz isyanımızdır” sloganları attı.

Platform adına konuşan Günseli Kaya, katil Onur Gencer’in cinayeti, İzmir Valiliği, Emniyet ve 24 saat il binası önünde nöbet tutan polislerin gözü önünde, herhangi bir engelle karşılaşmadan gerçekleştirdiğini vurguladı ve cinayet sonrası yine polisler tarafından “İsmin ne abicim” diyerek karşılandığını belirtti. Cinayet öncesi katil Gencer’in HDP binası çevresinde defalarca keşif yaptığının, çeşitli tarihlerde 27 kez İzmir Polisi’ni aradığının, poligonda silah eğitimi aldığının ve Suriye’de TC destekli cihatçı terör çeteleri tarafından eğitildiğinin altını çizen Kaya, Gencer’in polis teşkilatından kimlerle görüştüğüne dair soruşturma yürütülmezken, iktidarın para-militer aparatı SADAT ile olan ilişkisinin de araştırılmadan üstünün örtülmeye çalışıldığını aktardı. 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre cinayetin peşini bırakmayacaklarını yineleyen Kaya, “Bu davada elbette katliamı gerçekleştiren Onur Gencer’in en ağır cezaya çarptırılmasını talep ediyoruz. Ama yetmez. Bu katliama yol verenin, hedef gösterenlerin, mahkeme salonunda ona bu gücü verenlerin yargılandığı güne dek mücadelemiz sürecek. Bilsinler ki, ne yaparlarsa yapsınlar bizler mücadelemizden bir adım geri atmayacağız. Birbirimizi yaşatmak için, faşizme, erkek/devlet şiddetine karşı yan yana, omuz omuza olacağız. Deniz’e sözümüz olsun, hayalini kurduğu barışın, özgürlüğün, eşitliğin ülkesini kuracağız. Fehime ananın da dediği gibi, ‘Bir Deniz gider bin Deniz geliriz’ size asla boyun eğmeyiz” ifadelerini kullandı.