Ukrayna’da “NATO Çatlağına” Kiev’den Müdahale

Ukrayna’da devam eden krizde ABD’nin, ‘Rusya Ukrayna’yı her an işgal edebilir’ ısrarı devam ederken, Kiev’de ‘NATO üyeliği’ tartışması çıktı. Ukrayna’nın Londra Büyükelçisi Vadym Prystaiko, ‘Rusya’yla savaştan kaçınmak için NATO üyeliği girişiminden vazgeçebileceklerini’ söyledi. Ancak Rusya’nın Batı’dan istediği güvenlik garantilerinin kabulü olarak yorumlanabilecek bu sözler, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin tepkisini çekti. Zelenskiy sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, NATO üyeliğinin Ukrayna anayasasında da yer aldığını belirterek büyükelçiden açıklama talep etti. Kısa süre içinde de elçiden ‘düzeltme’ geldi.

BBC’ye konuşan Prystaiko, ‘Kiev’in NATO üyeliğine dair pozisyonunu değiştirip değiştiremeyeceğine’ ilişkin soruya yanıtında, Ukrayna’nın NATO’ya katılma hedefinde ‘esneklik’ göstermeye istekli olduğunu söyledi. Prystaiko’nun “Özellikle de bu şekilde tehdit ediliyorsak, bu şekilde şantaja maruz kalıyorsak ve buna itilirsek…” şeklindeki sözleri,  İngiltere’de Ukrayna tarafından verilmiş bir ‘taviz’ olarak yorumlandı. BBC’nin Kiev muhabiri James Waterhouse ilgili haberi Twitter’da paylaşırken ‘bir tavize dair ilk önemli ipucu’ ifadelerini kullandı; İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey de ‘Ukrayna NATO üyeliğine dair ne karar verirse versin destekleyeceklerini’ söyledi. 

Ancak büyükelçinin bu sözleri Kiev’de krize yol açtı. Zelenskiy sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İngiltere Büyükelçisi’ne NATO üyeliği konusunda ne demek istediğini açıklaması için bir fırsat verilmeli” dedi. Açıklamada, “Ukrayna’nın NATO ve AB’ye üye olma arzusu anayasada da yer almaktadır. Kuzey Atlantik İttifakı ve Avrupa rotası Ukrayna için mutlak bir öncelik olmayı sürdürmektedir” ifadelerine yer verildi.

Ardındn, Büyükelçi Prystaiko’dan da ‘düzeltme’ geldi. Prystaiko açıklamasında, “Savaştan kaçınmak için birçok tavize hazırız ama bunların NATO’yle bir alakası yok. NATO üyeliğine bağlılık Ukrayna anayasasında da yer almaktadır. NATO üyeliğine dair arzumuzu ertelemiyoruz, ittifaka üye olmadan önce ABD ve İngiltere’yle savunma amaçlı ikili anlaşmalar yapmak istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.