Chomsky’den Newroz Mesajı: “Kürt Halkının Mücadelesi İlham Verici”

ABD’li dilbilimci, filozof, tarihçi ve eylem insanı Noam Chomsky Van’daki newroz mitingine görüntülü mesaj gönderdi. Chomsky mesajında, ‘Kürtlerin gelecekte tarihe şekil vereceklerini’ belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Kürtlerin verdiği mücadelenin ‘ilham verici’ olduğunu söyleyen Chomsky, “Kürt halkı özgürlük ve adalet için yiğitçe mücadele etti. Korkunç bir baskı ve şiddetle karşı karşıya kaldılar ve üstesinden geldiler. Mücadeleleri gibi bu aşırı zorluklar karşısındaki başarıları da ilham verici. Bu mücadelede, bu olağanüstü çabaya azıcık bile katkım olması benim için bir ayrıcalıktı” dedi.

Noam Chomsky mesajında ayrıca “Yakın zamanda Rojava Üniversitesi’nde bir açılış konuşması yaptım. Daha bir kaç sene önce, bu hayal dahi edilemeyecek bir şeydi. Bu bize insan ruhunun sadece hayal etmekle kalmayıp, başarabileceğini de öğretmeli. Bu, Kürt direnişinin ve başarısının bilincimize işlediği bir derstir. Elbette, devamı gelecek ve bundan daha az ilham verici olmayacak. Gelecekteki tarihe şekil vermekten daha azını yapmayacaklar. Newroz Piroz Be!.” ifadelerine yer verdi.