Diyarbakır Barosu: Newroz Kutlamalarında 100 Çocuk Gözaltına Alındı

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarında sayısı 100’ü bulan çocuğun gözaltına alındığını duyurdu.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 100 çocuğun ‘kötü muamele yasağını ihlal edici şekilde nezarethane koşullarında tutulduğunu’ bildirdi. Açıklama şu şekilde:

Newroz bayramını kutlamak isteyen, sayısı 100’ü bulan çocuklar, polislerce hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Barışçıl toplanma HAKKI kapsamında Newroz bayramının kutlanmasına dönük suçlamalar ile beraber, çocukların kötü muamele yasağını ihlal edici şekilde nezarethane koşullarında tutulmaları hukuksuz olup ivedilikle temel hak ve hürriyetleri ihlal eden uygulamadan vazgeçilip özgürlüğünden yoksun bırakılan çocuklar serbest bırakılmalıdır.”

Gözaltına alınan 100 çocuğun yanı sıra, JinNews’te yer alan habere göre kitlesel bir şekilde kutlanan Diyarbakır Newroz’unda aralarında yaşlıların da olduğu 650’yi aşkın kişinin gözaltına alındığı da bilgiler arasında.