Polis Newroz’a Katılan 5 Yaşındaki İkizleri ve Annelerini Gözaltına Aldı

Diyarbakır Newroz kutlamasında, 5 yaşındaki ikizlerin yöresel kıyafet giydikleri için soğuğa rağmen elbiseleri çıkarılarak karakola götürüldüğü ve parmak izlerinin alındığı ortaya çıktı. Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 19 Mart’ta gerçekleştirilen Newroz kutlamasında yöresel kıyafet giyen çok sayıda kişi “örgütsel kıyafet giymek” gerekçesiyle engellenmiş veya gözaltına alınmıştı. Alana alınmayanlar arasında yöresel kıyafetler giyen 5 yaşındaki A.B ve E.B. isimli ikizlerin de olduğu öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre ikiz çocuklar, gözaltına alınan anneleri Zeynep B. ile birlikte Bismil Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada anne Zeynep B.’ye “Bu elbiseleri nereden aldınız?”, “Yasak olduğunu bilmiyor muydunuz?” şeklinde sorular yöneltildi. Zeynep B., “Daha öncede bu elbiselerle Newroz’a katıldık. Ortada herhangi suç unsuru yok. Bu elbiseler bizim yöresel elbiselerimiz” şeklinde ifade verdi. Tutanağın ardından ikiz çocukların da parmak izi alınarak anneyle birlikte serbest bırakıldığı belirtildi.

Zeynep B., serbest bırakıldıktan sonra çocuklar üzerindeki yöresel kıyafetleri çıkararak yeniden kutlamalara katıldı. Zeynep B., kutlamalar sonrası “İmzanız eksik, gelip imza atın” denerek yeniden emniyete çağrıldı. Emniyete giden Zeynep B., bir günlük gözaltının ardından 20 Mart’ta sağlık kontrolünden sonra serbest bırakıldı. Emniyette Zeynep B.’ye, daha sonra savcılığa ifade vereceğinin söylendiği öğrenildi.