Yemeksepeti işçileri kendilerine ‘Nankör’ diyen eski Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Nevzat Aydın’ın tepki gören açıklamasından sonra Yemeksepeti moto kuryeleri ve Banabi depo işçileri Nakliyat-İş Sendikası’yla beraber harekete geçti. Yemeksepeti işçileri, Nevzat Aydın hakkında, “İş ve Çalışma Hürriyetini Tahdit”, “Tehdit”, “Hakaret” ve “Halkı Kin ve Düşmanlığı Alenen Tahrik” suçlarını işlediğini belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Yemeksepeti işçileri tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede özetle şu ifadelere yer verildi:

“Ekmeğim için çalışmam, bu ülkenin bir vatandaşı olarak anayasal haklarımı kullanmak istemem ile sanki şahsıma bağ bağışlıyormuş gibi bir üslupla kendini Türkiye Cumhuriyeti devleti üzerinde görerek şahsımı tüm kamuoyu gözü önünde nankör diyerek aşağılaması ve bu ekonomik ortamda ve hayat pahalılığında başkaca bu işi yapacak olanlara karşı rekabeti kızıştırarak paket servislerde yetiştirme gayretim bir yana diğer motor kuryelere hedef yaptırmak suretiyle açık ve yakın tehlike suçlarını işleyen bu kişiden şikâyetçi ve davacıyım.”

Suç duyurusuna ilişkin Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Yemeksepeti İşçilerinin mücadelesi sefalet ücretine karşı başlatılan bir hak mücadelesidir. Bugün Yemeksepeti eski Ceo’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın hakkında suç duyurusunda bulunmak için buradayız. Nevzat Aydın, sefalet ücretine karşı mücadele eden işçileri “Nankörlükle” suçlamış ve şimdi görevde olan Yemeksepeti Ceo’sunu, işçileri işten çıkartması konusunda yönlendirmek istemiştir. Nevzat Aydın’ın işçi ve sendika düşmanlığını biz zaten biliyoruz; işkolu değişikliği yaparak sendikamız üyesi 2000 işçinin sendika üyeliğinin düşmesine sebep olmuştur. Bugün burada sembolik olarak başlattığımız suç duyurusu diğer illerde devam edecektir. Türk Ceza Kanununun 117. ve 118. maddesine göre Yemeksepeti İşçilerine yönelik bir taraftan hakaret bir taraftan da işten atma tehditi vardır.”

Küçükosmanoğlu, “Yemeksepeti İşçilerinin talepleri çok nettir. Yemeksepeti işçileri 5500 TL net ücret, işkolunun ‘Taşımacılık’ işkoluna geçirilmesi, sendikal faaliyetin güvence altına alınması, esnaf kurye modelinin kaldırılmasıdır” şeklinde konuşmasını sürdürdü.