8 Mart Eylemine Katıldığı İçin Bursu Kesildi

Duvar Gazetesi’nden Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Merih Talha Aydın’ın Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) aldığı öğrenim kredisi, “Anarşi ve terör olaylarına karıştığı, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici davranışlarda bulunduğu” gerekçesiyle kesildi.

Aydın, bursunun Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldığı için kesildiğini söyledi. Antalya’daki Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis saldırmış, 39 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Aydın, yaklaşık 5 saat gözaltında tutulmuş sabaha karşı serbest bırakılmıştı.

Bakanlıktan yazı geldi, bursu kesildi

8 Mart eylemi üzerinden geçen bir ay sonra (4 Nisan 2022) Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Aydın’a yazı geldi. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü yazısı uyarınca gönderilen tebliğde şu ifadelere yer verildi:

“Genel Müdürlüğümüz mevzuatı gereğince, burs/kredi verilmeyecek haller ‘öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğrenim gördüğü veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarında bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar, vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere verilmez’ hükmüne amirdir. Bu sebeple, genel müdürlüğümüzden ……………….. numara ile almakta olduğunuz bursunuz ilgi yazıya istinaden kesilmiştir.”

“Biz korkmayacağız, mücadelemiz bu şekilde bastırılamaz”

KYK tarafından aldığı burs Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldığı için kesilen Aydın, “Ben hem LGBTİ+ aktivistiyim hem de insan hakları aktivistiyim. Bu yüzden de 8 Mart eylemlerine katıldım. O gün bizleri saat 22.00 gibi gözaltına aldılar ve gece 03.00 sularında anca serbest bıraktılar. Konu kadın hakları, LGBTİ+ hakları olduğu zaman her zaman bizlere baskı uyguluyorlar. Bursum da bugün gelen yazı ile kesildi. Biz sadece haklarımızı savunduk. Bu şekilde korkutmaya çalışıyorlar. Fakat biz korkmayacağız, mücadelemiz bu şekilde bastırılamaz” diye konuştu.