Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: “Enes Kara intihar eden bir kardeşimiz. Ortada sorumlu olması için yönlendiren birinin olması lazım”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Yargıtay’ın Enes Kara dosyasını kapatmasını değerlendirdi. Yanık, “Enes Kara intihar eden bir kardeşimiz. Orada bir sorumlunun olması için intihara yönlendiren birinin olması lazım.” ifadelerini kullandı.

Yanık’ın CNN Türk canlı yayınında Enes Kara’ya ilişkin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Bizim suçta ve cezada kanunilik ilkemiz vardır. Bir fiilin suç olması için bir takım davranış biçimlerinin, kasıt olacak, sebep-sonuç ilişkisi olacak, somut bir fiilinin olması lazım. Enes Kara intihar eden bir kardeşimiz. Orada bir sorumlunun olması için intihara yönlendiren birinin olması lazım. Ortada bir suçun olmaması bir meselemizin olmadığı anlamına gelmiyor. Bir soruşturma dosyasında takipsizlik kararı verilebilir. Öbür taraftan bu çocukların kendi sosyal çevreleriyle, aileleriyle olan iletişimleri, alınacak tutum, bunların hepsi hepimizin ortak meselesi. Enes Kara noktasında da maalesef böyle bir talihsizliğin olduğunu biliyoruz