Avukatlar Deniz Poyraz davası için 300 soru hazırladı

HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik 17 Haziran 2021’de gerçekleştirdiği silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın 3’üncü duruşması yarın (29 Nisan) Bayraklı Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İlk duruşmada neler olmuştu?

Katliamın ardından gözaltına alınarak tutuklanan ve ardından “Tasarlayarak insan öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “İşyeri dokunulmazlığını ihlal etme” ve “Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından hakkında dava açılan Onur Gencer’in yargılandığı davanın ilk duruşması 29 Aralık’ta görülmüştü.

Polis salondaki kişileri kaydetti, salona silahla girdi

Gergin başlayan ilk duruşmada polisin salondaki kişileri videoya kaydetmesi salonun tepkisini topladı. Onur Gencer’in duruşma boyunca rahat, soğukkanlı, tahrik ve provoke eden yaklaşımları salonda ciddi gerginliklere yol açarken, duruşma salonundan “Katiller halka hesap verecek” sloganları yükselmişti.

Faile gösterilen tepkinin yanı sıra dava avukatları, polislerin salona silahla girmesine “Silahların gölgesinde duruşma yapılmaz” sözleriyle tepki göstererek protesto etti.

Davada öne çıkan bir diğer gelişme ise soruşturmanın eksikliği oldu. Soruşturmanın eksik kalmasının delil karartmalara neden olduğunu vurgulayan avukatlar, karartılan deliler ile soruşturma aşamasında eksik bırakılan, toplanmayan delilleri sıraladı. Dava avukatları, katliamın planlı ve örgütlü olduğuna dikkat çekerek, HDP İzmir il binasında açılan çadır sonucunda polisin gözetimi altında olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra katilin polisle olan samimiyeti de duruşmada teşhir edildi.

Duruşmanın en dikkat çeken noktası ise katilin Suriye’deki militarist çete örgütleri ile olan ilişkisinin açığa çıkması oldu.

İkinci duruşma

24 Ocak’ta görülen ikinci duruşmada ise sorguya başlandı. Katilin duruşmaya takım elbiseyle katılması dikkat çekerken, gözaltına alınmasının ardından İzmir Emniyet Müdürlüğünde çekilen fotoğrafları tepkiyle karşılandı. Yine katilin polislerle olan ilişkisi de teşhir edilirken, provoke eden ifadeleri ise salonda gerginliğe yol açtı.

Failin en dikkat çeken ifadesi ise soğukkanlılıkla dile getirdiği “Pişman değilim” yönündeki beyanı oldu. Salonda bulunan kitleyi tahrik eden ifadeleri gerginliğin de artmasına yol açtı. Görülen ikinci duruşmada savunmasını sonlandıran failin tavrı karşısında salondan tepkiler yükselse de mahkeme verdiği ara kararda avukatların birçok talebini reddetti.

Avukatlar 300 soru hazırladı

Yarın görülecek 3’üncü duruşmada ise failin çapraz sorguya alınması bekleniyor. Avukatların sorgu için hazırlık yaptığı ve bu kapsamda 300 soru hazırladığı öğrenilirken, 600 avukatın da davaya katılma talebinde bulunduğu belirtildi. Yarın görülecek duruşmaya çok sayıda kişinin katılması bekleniyor.

Kaynak: JinNews