Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım talep eden üç çocuk babası Mehmet G. kendini yakarak intihar etmeye çalıştı. Vücudunda yanıklar oluşan 56 yaşındaki Mehmet G. hastaneye kaldırıldı.

Turgutlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelen Mehmet G., vakıf müdürü Turan Şen ile görüşmek istedi. Kaymakamlık koruma polislerinin ikna girişimlerine rağmen Mehmet G., Şen ile görüştükten sonra intihar etmeye çalıştı.

Vücudunda ikinci derece yanıklar oluşan Mehmet G. sağlık personeli tarafından Turgutlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne götürüldü. Mehmet G.’nin uzun süredir maddi zorluklar yaşadığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmasına rağmen yardım alamadığı öğrenildi.

Talebi hapishanedeki engelli kızına maaş bağlanması

Mehmet G.’nin intihar girişimiyle ilgili kaymakamlığın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Turgutlu ilçemizde bir vatandaşımız, 05 Nisan 2022 Salı günü saat 10:24 civarında, tüm ikna çabalarına rağmen üzerine kendine zarar verme girişiminde bulunmuştur. Turgutlu Kaymakamlığı personelinin müdahalesi ile yanmaktan kurtarılan vatandaşımızın hayati tehlikesi bulunmamakta olup, gerekli tüm müdahaleler Kaymakamlık personeli tarafından yapılarak hastaneye sevk edilmiş ve gerekli tedavisine başlanmıştır.

Yapılan incelemede, kendini yakma girişiminde bulunan vatandaşımızın talebinin, şu anda cezaevinde bulunan engelli olan kızına engelli maaşı bağlanması olduğu; Turgutlu İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan incelemelere göre, vatandaşın, mülkiyeti kendine ait iki katlı evde yaşamakta olduğu, beraber yaşadığı oğlunun sigortalı bir çalışan olduğu, ayrıca kendine ait iş yeri bulunduğundan aylık gelirinin 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında belirtilen muhtaçlık sınırının üstünde olması sebebiyle Mütevelli Heyeti tarafından talebinin red edildiği anlaşılmıştır.

Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi sunar, konu ile ilgili gerekli soruşturma başlatıldığı hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”