Cumhurbaşkanlığı’nda Mobbing Var, Yargılama Yok

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda kendisine mobbing yapıldığını belirten ve işten atılan Esra Sarı’nın şikayeti savcılık tarafından işleme konulmadı. Mobbinge uğrayan Sarı’ya “hakaret ve iftira” davası açıldı.

DW Türkçe’de yer alan, Alican Uludağ imzalı habere göre,  Sarı’nın mobbing iddialarını araştırmadan dilekçesini işleme koymayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Esra Sarı’nın şikâyetinde “gerek duymadığı” araştırmayı Ağaoğlu’nun başvurusunda yaptı ve tanık olarak dinledi. Savcılık ayrıca, Esra Sarı hakkında 20 bin lira manevi tazminat davası da açtı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda çalışan Esra Sarı, 3,5 yıl boyunca evrak personeli olarak çalışırken, yönetim tarafından temizlik işlerine gönderildi. Sarı, yüzde 3 engellilik raporunu gerekçe göstererek, bu işi yapamayacağını, mevcut görevine devam etmek istediğini bildirdi. Ancak buna rağmen karardan geri adım atılmadı. Sarı, bu süreçte kendisine kurumda o tarihte Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü olarak çalışan Rıdvan Ağaoğlu tarafından mobbing yapılmaya başlandığını belirtti.

Esra Sarı, Ağaoğlu’nun kendisine, Eğitim Daire Başkanı aracılığıyla kıyafeti konusunda “Kıyafetine dikkat et, saçlarını topla, çok güzel bir bayansın dikkat çekiyorsun, makyaj yapma Genel Müdürümüz böyle istiyor” şeklinde ifadeler kullandığını söyledi. Sarı’nın başvurusu üzerine Ankara 1. Aile Mahkemesi, üç ay süreyle koruma kararı verdi. Ancak itiraz üzerine bu karar bir gün sonra kaldırıldı. Sarı, olayı yargıya taşıyınca sözleşmesi feshedilerek işten çıkarıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarı’nın Ağaoğlu hakkında yaptığı suç duyurusu dilekçesini, iddiaların soyut olduğu gerekçesiyle işleme dahi koymadı. Sarı’nın mobbing iddialarını araştırmayan savcılık, hiçbir tanığı dinlemeye gerek duymadı.

Başkan Yardımcısı Ağaoğlu ise Esra Sarı hakkında savcılığa karşı suç duyurusunda bulundu. Savcılık, şikâyeti “ciddiye” alarak Esra Sarı’nın dosyasında gerek duymadığı araştırmayı yaptı. Ağaoğlu’nun Esra Sarı’ya yönelik sözlerini ilettiği iddia edilen Eğitim Daire Başkanı tanık olarak dinlendi. Tanık daire başkanı, Esra Sarı ile aralarında kıyafet konusunda bir diyalog geçmediğini, konuşmada Sarı’nın kendisine ailevi ve psikolojik sorunlarını anlattığını ileri sürdü. Sarı ise bu ifadeyi reddetti. Diğer yandan Strateji ve Bütçe Başkanlığı da yürüttüğü idari soruşturmada Ağaoğlu lehine karar verdi. Ağaoğlu’nun avukatlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Muammer Cemaloğlu yaptı.