“Serseri Mayın” Alarmı: İstanbul Boğazı Gemi Geçişine Kapatıldı

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde mayına benzetilen yabancı cisim hareketliliği yaşanıyor. Boğaz çift yönlü gemi trafiğe kapatıldı. İmha için işlemlere başlandığı açıklandı.

Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası’nda balıkçıların fark ettiği ve mayına benzetilen cisim için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Deniz yüzeyindeki cismin incelendiği kaydedildi.

Çevredeki teknelerin uzaklaştırıldığı belirtiliyor. Deniz yüzeyindeki cismin incelendiği kaydedildi. İncelemelere helikopter de destek veriyor. Emniyeti Genel Müdürlüğü de yaptığı açıklamada “İstanbul Boğazı Kuzey Demir bölgesi civarında mayın olasılığı çok yüksek bir cisim görülmüştür. Vts gerekli yerlere bilgi vermektedir. Cismin yuvarlak top gibi ve üzerinde boynuz gibi çıkıntıları olduğu belirtilmiştir. Vts gemilerin şu an için demir yerine yaklaşmamaları bilgisini vermektedir” denildi.

Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle Ukrayna’nın liman kenti Odessa açıklarında fırtına nedeniyle çıpalarından kopan “serseri mayınlar” Karadeniz’de bir süredir endişe kaynağıydı. Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin 420 mayının Karadeniz’de sürüklendiğine ilişkin açıklaması bu endişeleri artırmıştı.

Hulusi Akar: Mayın etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Boğazı açıklarında bulunan mayına ilişkin, “İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi” dedi.

Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği Katar’ın başkenti Doha’da Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nda da inceleme ve denetlemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından “İstanbul Boğazı açıklarında bulunan mayına benzer cisimle” ilgili sorusunu yanıtlayan Akar, şunları kaydetti:

“Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarındaki bir ticari gemiden ‘mayın benzeri bir cisim görüldüğüne’ dair bilgi geldi. Unsurlarımız zaten o bölgelerde yoğun şekilde devriyelerini, görevlerini sürdürüyordu. Süratli bir şekilde SAS timimiz bölgeye intikal ettirildi. Söz konusu cismin mayın olduğunun tespitinin ardından emniyetli bir bölgeye çekildi. İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi. Konuyla ilgili hem Rus hem Ukrayna makamlarıyla görüştük. Koordinasyonumuz devam ediyor.

Boğaz tekrardan gemi trafiğine açıldı

İstanbul Boğazı, çift yönlü gemi trafiğine yeniden açıldı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, güvenlik nedeniyle çift yönlü olarak gemi trafiğine kapatılan İstanbul Boğazı’nın açıldığını duyurdu.